Un seism cu magnitudinea de 6,2 a făcut 80 de morţi în Pakistan
Publicat la 29.10.2008, 08:14:58
Tragedie de Pakistan! Un puternic seism cu magnitudinea de 6,2 a făcut cel puţin 80 morţi în vestul ţării, anunţă surse din poliţie. Autorităţile avertizează că bilanţul real este cu mult mai mare. Cutremurul a avut loc în zori şi a provocat un val de panică în oraşul Quetta şi în zonele învecinate.
Cele mai multe victime s-au înregistrat în localitatea Ziarat, situată într-o regiune muntoasă la circa 50 de km de Quetta. Majoritatea au murit după ce locuinţele lor s-au prăbuşit din cauza seismului sau au fost înghiţite de alunecările de teren.
Cutremurul, semnalat de Institului american de Geofizică, a avut epicentrul în apropiere de graniţa cu Afganistanul, la 185 km sud-est de Kandahar şi 70 de km nord-est de oraşul pakistanez Quetta. Armata pakistaneză a declarat că pagubele materiale sunt în curs de evaluare.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





