money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Unul din doi romani prefera berea

Publicat la 08.05.2008, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Unul din doi romani prefera berea

Cehii, polonezii si germanii raman in topul clasamentului celor mai mari bautori de bere din Europa, cu 65%, 61%, respectiv 60%, media europeana fiind de 52%. Din totalul consumatorilor de bere din Europa, 74% o beau la pahar, 20% direct din sticla si 6% prefera berea la doza.

Conform sursei mentionate, 35% dintre consumatorii de bere din Romania prefera berea locala, fata de nivelul european de 45%, pe cand 22% dintre acestia aleg berea din import, fata de 17%, in cazul consumatorilor europeni, se mai precizeaza in studiu. “Primul loc este detinut de cehi, care prefera berile locale in proportie de 91%, urmati de belgieni, cu 81%, si germani, 79%, in timp ce suedezii sunt adeptii berii din import, doar 18% dintre ei preferand berea locala”, adauga studiul. Majoritatea barbatilor prefera berea - 57%, iar femeile si varstnicii sunt consumatori de vin, intr-o mai mare masura decat barbatii. Tinerii cu varsta de peste 18 ani se orienteaza spre bauturile spirtoase.

Piata interna a berii a depasit, anul trecut, un miliard de euro. Principalii competitori sunt Heineken, Ursus Breweries, InBev, URBB si European Foods. Romania se afla, in prezent, pe locul 11, potrivit studiului realizat, la initiativa SABMiller, in Europa asupra consumului de bere, cu 70,7 litri pe cap de locuitor pe an, dupa tari cu traditie in domeniu, precum Cehia, Germania, Austria, Luxemburg si Anglia. Consumul mediu de bere in Cehia este de 158,72 de litri pe an pe cap de locuitor, fata de Germania - 114,10, Belgia - 90,34 si Anglia - 96,07 de litri pe cap de locuitor.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite