Piețe financiaremoney.ro
Venezuela va introduce o nouă taxă a profiturilor obţinute de companiile petroliere
Publicat la 12.03.2008, 09:18:51
Venezuela va acţiona "foarte repede" pentru a implementa noua taxă asupra profiturilor obţinute din petrol, iar banii impozitaţi vor fi folosiţi pentru programe sociale, a declarat Ramirez în cadrul unei conferinţe în Edmonton, Alberta.
"Suntem de părere că petrolul trebuie folosit în favoarea oamenilor din această ţară", a declarat ministrul.
"Companiile petroliere internaţionale au provocat multe daune".
Ministrul a declarat că preţurile crescute la petrol justifică noua taxă.
Profiturile obţinute din producţia de petrol au crescut deoarece preţul resurselor naturale a crescut peste cât se estimase la data semnării contractelor.
"Din acest motiv ne gândim să taxăm profiturile extraordinare", a spus Ramirez.
Ramirez a declarat că Venezuela este o ţară săracă, cu multe probleme ce necesită fonduri pentru programe sociale, educaţie şi sănătate.
"Această taxă va rezolva multe probleme cu care ne confruntăm în Venezuela", a spus ministrul.
Ministrul petrolului a adăugat că Venezuela, care este membă a Organizaţiei Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC), trimitea în China petrolul pe care compania americană Exxon Mobil nu îl dorea pentru rafinăria Chalmette, din Louisiana.
Venezuela s-a aflat într-un conflict cu Exxon Mobil, legat de naţionalizarea în 2007 a unui proiect petrolier ce valora mai multe miliarde de dolari, situat în bazinul Orinoco.
Exxon Mobil a obţinut îngheţarea unor active ale companiei petroliere naţionale a Venezuelei, PDSVA, în valoare de 12 miliarde dolari.
Venezuela a răspuns prin sistarea livrările de petrol către compania Exxon Mobil.
Ramirez a declarat că petrolul destinat rafinăriei din Chalmette a fost redirecţionat.
"Am decis să trimitem petrolul pe piaţa din China", a spus Ramirez.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



