money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Veniturile austriecilor de la VIG au scăzut cu 13% în România

Publicat la 20.08.2009, 21:00:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Veniturile austriecilor de la VIG au scăzut cu 13% în România

Reducerea veniturilor din prime a fost cauzată de segmentul de asigurări generale, care a înregistrat o scădere cu 18% a subscrierilor, potrivit datelor publicate ieri de VIG. Reprezentanţii grupului susţin că rezultatele din România au fost puternic influenţate de deprecierea leului.

Pe segmentul asigurărilor de viaţă, în primele şase luni ale anului, subscrierile VIG s-au mărit cu 65%, la aproximativ 35 milioane de euro, pe fondul consolidării afacerilor BCR Asigurări de Viaţă. În acelaşi interval, primele brute subscrise pe segmentul asigurărilor generale au scăzut până la 279 milioane de euro.

"Primele brute subsrise calculate în lei au cunoscut în primul semestru al anului un avans de 0,6% comparativ cu primele şase luni din 2008. Pe segmentul asigurărilor de viaţă, afacerile grupului s-au majorat cu 90% în monedă locală, în timp ce subscrierile pe partea de non-life s-au diminuat cu doar 5%”, se arată în datele prezentate de compania austriacă.

Profitul brut obţinut de VIG pe piaţa locală s-a ridicat la 12,1 milioane de euro, în scădere cu 73% faţă de aceeaşi perioadă din 2008, când VIG a înregistrat câştiguri de 44,6 milioane de euro. "O comparaţie a rezultatelor cu cele din anul trecut nu este concludentă, în condiţiile în care VIG a vândut compania Unita”, potrivit raportului companiei.

Conform datelor VIG, rata daunalităţii a urcat în primul semestru la 77,3%, de la 75,5% în aceeaşi perioadă a anului trecut, din cauza creşterii daunalităţii pe segmentul auto şi a deprecierii leului.

Veniturile VIG s-au comprimat cu 15%, la 318,3 milioane de euro, în primele şase luni ale anului, în timp ce cheltuielile au scăzut cu 7,3%, la 306,2 milioane de euro.

La nivel de grup, VIG a subscris prime de 4,25 miliarde de euro în prima jumătate a anului, cu 0,9% mai mult faţă de primul semestru din 2008. Grupul a înregistrat un profit brut de 230 milioane de euro, în scădere cu 20,1%. Potrivit datelor Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), piaţa românească de asigurări a crescut cu peste 5,5% în primul semestru al anului, la 4,67 miliarde de lei (1,11 miliarde de euro), datorită faptului că avansul înregistrat pe segmentul asigurărilor generale a devansat scăderea de pe sectorul asigurărilor de viaţă.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite