Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, la Miercurea Ciuc, că trebuie să ne adaptăm la situaţia generată de pandemia de COVID-19 şi consideră că nu este nevoie de o nouă stare de urgenţă, conform Agerpres.
"Trebuie să ne adaptăm la situaţia momentului. Eu sper că nu se va întâmpla aşa ceva (instituirea stării de urgenţă n.r.), eu spun că nu e nevoie de aşa ceva. Vor fi şcoli închise, vor fi instituţii închise, pentru perioade scurte. (...) Şi acum sunt, acolo unde există un focar, acolo unde există îmbolnăviri, dar cu responsabilitate putem trece prin aceste momente şi nu trebuie nicio închidere şi nicio stare de urgenţă, alertă şi mai ales o închidere a ţării la nivel general. Dar, vor fi câteva momente mai grele, acest lucru nu putem spune noi unde se va întâmpla. Dar eu nu aş susţine în acest moment o stare de urgenţă generală. Nu poţi să opreşti economia, nu poţi să opreşti viaţa socială şi nu poţi să opreşti toate instituţiile", a precizat preşedintele UDMR.
El a explicat că la început situaţia era diferită, nu existau suficiente informaţii şi nici nu se ştia cum va evolua pandemia, dar România se află de aproape două luni pe un platou de circa 1.200-1.300 de îmbolnăviri zilnic, ceea ce este controlabil.
În opinia sa, la nivelul autorităţilor centrale este nevoie de mai multă coerenţă.





