money.ro
Actualitatemoney.ro

Vladimir Putin şi-a dat acordul pentru reluarea livrărilor de gaz spre Europa

Publicat la 13.01.2009, 06:37:05

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Vladimir Putin şi-a dat acordul pentru reluarea livrărilor de gaz spre Europa


Premierul rus Vladimir Putin şi-a dat luni seară acordul ca Gazprom să reia livrările de gaz rusesc spre Europa prin Ucraina, întrerupte de şase zile din cauza conflictului dintre Moscova şi Kiev.

Într-o discuţie cu Putin, preşedintele Gazprom, Aleksei Miller, a declarat: "Vom începe marţi, de la ora 10.00 (09.00, ora României) să pompăm gaz", care va trece prin Ucraina pentru clienţii europeni.

"De acord, începeţi lucrul", i-a răspuns Putin, potrivit imaginilor transmise de televiziunea rusă.

Livrările de gaz rusesc spre Europa prin Ucraina vor fi reluate marţi dimineaţă, a spus şi preşedinţia cehă a UE.

"Partea rusă ne-a promis că va redeschide robinetele, dacă nu sunt problemele, la 07.00 GMT", a declarat ministrul pentru energie, Martin Riman.

După deschiderea vanelor, va dura cam trei zile până când gazul va ajunge la clienţii din UE.

UE, Rusia şi Ucraina par să fie acum de acord în privinţa modalităţilor de desfăşurare a observatorilor internaţionali care vor superviza fluxul gazului rusesc prin Ucraina.

Chiar dacă Putin a dat ordinul de a relua livrările, Gazprom a acuzat Ucraina că generează o nouă criză legată de gazul de tranzit. Cele două ţări nu se pun de acord cine trebuie să plătească pentru gazul tehnic - combustibilul necesar pentru restabilirea presiunii în sistemul de conducte.


Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite