Vodafone România a înregistrat venituri totale de 1,18 miliarde euro în anul fiscal 2007-2008
Publicat la 27.05.2008, 07:49:49
Profitul operaţional înainte de plata taxelor al Vodafone România a crescut în anul fiscal 2007/2008, încheiat la 31 martie, cu 11,2%, până la 558 milioane de euro. Numărul clienţilor Vodafone a ajuns până la aproape 9 milioane.
În acest context, veniturile totale ale celui de-al doilea operator de telefonie mobilă din România au ajuns la 1 miliard 184 de milioane de euro, în creştere de 11% faţă de anul financiar precedent. Venitul mediu pe utilizator a fost de 11 euro. Conducerea companiei s-a declarat foarte mulţumită de aceste rezultate şi spune că înregistrează în continuare o creştere sănătoasă.
Pe piaţa de telefonie mobilă autohtonă, în 2007, Orange a realizat venituri de 1,23 miliarde euro, iar Cosmote, de 0,15 miliarde. Profitul grupului la nivel mondial a urcat până la 16,5 miliarde de euro iar veniturile au depăşit 44,5 miliarde de euro.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
