Vosganian crede că problemele Nabucco sunt ruta şi volumul de gaz
Publicat la 20.03.2008, 14:37:22
Proiectul Nabucco ar putea deveni o realitate până la sfârşitul acestui an, singurele probleme fiind legate de ruta aleasă pentru conductă - prin mare sau pe uscat - şi de volumul de gaz, a declarat, joi, ministrul finanţelor, Varujan Vosganian.
"Sperăm ca, până la sfârşitul lui 2008, proiectul Nabucco să devină o realitate. Singurele probleme cu care se confruntă, în momentul de faţă, consorţiul din care face parte şi România se referă la drumul conductei - dacă va trece prin mare sau pe uscat - şi la volumul de gaz. În cazul în care este aleasă ruta pe uscat, vom avea nevoie de acordul Rusiei. A doua problemă se referă la volumul de gaz, pentru că, deocamdată, nu se întrevede posibilitatea ca Iranul să devină furnizor de gaz", a explicat Vosganian, prezent la un seminar despre piaţa de capital.
Lucrările la gazoductul Nabucco sunt programate să înceapă în 2010, iar conducta urmează să devină operaţională trei ani mai târziu. Ea va ocoli Rusia şi va contribui la reducerea dependenţei Europei Occidentale de gazul furnizat de Moscova.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
ANRE introduce un mecanism prin care consumatorii pot câștiga bani dacă reduc voluntar consumul de energie

Actualitate
Europenii păstrează tot mai mulți bani cash pe fondul temerilor legate de război, dezastre și atacuri cibernetice

Actualitate
Asigurare de viață: când merită și ce alegi

Actualitate
Chiriile din marile orașe universitare au crescut. Unde s-au scumpit cel mai mult locuințele

Actualitate
