Vosganian estimează creşterea economică a României din 2009 la 6,5%
Publicat la 24.09.2008, 10:26:48
România ar putea avea în 2009 o creştere economică de 6-6,5%%, a estimat, miercuri, ministrul economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian, apreciind că economia românească traversează cea mai bună perioadă a sa din ultimii 18 ani.
"În prezent, economia României înregistrează cei mai buni parametri din istoria sa modernă. Iar dacă în 2009 vom înregistra o creştere economică de 6,5%, nu înseamnă o prăbuşire, sau hard landing (aterizare forţată n.r.), cum se vehiculează, ci tot un avans al economiei. Nimeni nu creşte cu 9% tot timpul", a declarat Vosganian.
Sursa:NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Vrei să fii șef la Casa de Asigurări de Sănătate? Ai cam 20 de șanse să prinzi postul

Actualitate
Ce înseamnă tichetele de masă și cât valorează în 2026

Actualitate
Cât costă serviciile de vidanjare-desfundare DINSTEF în București și de ce diferă prețurile?

Actualitate
Blackout în Promenada Mall, în mijlocul zilei -VIDEO! Pană uriașă de curent în Capitală! Magazinele au fost închise de frica întunericului și a hoților

Actualitate
