Yahoo pregătise un plan de a respinge oferta Microsoft cu câteva luni înainte de publicarea acesteia
Publicat la 03.06.2008, 07:25:00
Directorul executiv Yahoo, Jerry Yang, a solicitat întocmirea unui comunicat de presă în care se respingea o propunere de preluare de către Microsoft Corp, cu câteva luni înaintea ofertei nesolicitate înaintate în ianuarie, arată documente ale companiei desigilate luni, informează NewsIn.
Detalii selective din minutele şedinţelor consiliului Yahoo şi alte documente confidenţiale ale companiei, desigilate luni de un judecător al curţii din Delaware, arată cum Yahoo a respins tentativele de preluare ale Microsoft încă de la începutul anului 2007.
Avocaţii ce îi reprezintă pe acţionarii Yahoo care doresc să forţeze compania să renunţe la mijloacele de apărare împotriva preluării, facilitând o afacere cu Microsoft, au obţinut documentele de la companie şi au primit permisiunea unui judecător de a le publica luni.
Minutele întrunirii consiliului Yahoo din luna octombrie au arătat că directorii au discutat "posibilitatea ca o parte terţă să facă o ofertă de preluare a companiei". Yang a obţinut atunci aprobarea de a respinge orice propunere, întocmind un comunicat de presă pentru o ofertă ce a fost făcută abia la sfârşitul anului 2008. Acuzatorii pretind că prin "partea terţă" se făcea referire la Microsoft.
În timp ce multe evenimente descrise în plângerea acţionarilor s-au bucurat de o largă acoperire în media în ultimul an şi jumătate, încă de la relatările deciziei Yahoo de a respinge o ofertă Microsoft în valoare de 40 dolari/acţiune în ianuarie 2007, noile dezvăluiri aduc în lumină rezistenţa opusă de Yahoo unei fuziuni.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





