Autostrada A8, în grafic. Licitația pentru tronsonul 3 al Autostrăzii A8, segmentul Lețcani (DN28) – DN24 (Iași), a stârnit interes record din partea constructorilor. Ministerul Transporturilor a anunțat că 12 companii și asocieri internaționale au depus oferte pentru acest contract major, evaluat la 5,29 miliarde de lei.
Autostrada A8 prinde contur
Proiectul, derulat de Compania Națională de Investiții Rutiere, prevede o durată totală de realizare de 46 de luni — dintre care 10 luni pentru proiectare și 36 de luni pentru execuție. Tronsonul va avea 17,7 kilometri și va include 18 poduri și pasaje, 6 tunele, un centru de monitorizare și două noduri rutiere, la DJ 282 și DN24.
Printre ofertanți se numără companii de top din India, Italia, Turcia și Spania, dar și asocieri cu participare românească, precum Construcții Erbașu, Concelex sau Danlin XXL.
Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a declarat că interesul ridicat confirmă importanța strategică a acestui tronson: „Autostrada A8 este una dintre cele mai așteptate conexiuni ale Moldovei cu restul țării și cu rețeaua europeană de transport. Competiția puternică din această etapă este un semn bun pentru calitatea și transparența procesului.”






