Ce post TV transmite meciul România-Armenia din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal

0

România se pregătește de un nou meci mare în preliminariile Campionatului Mondial! Partida cu Armenia va fi transmisă la TV de Pro TV, de la ora 21:45.

Meciul din Ghencea, la care sunt așteptați 15.000 de spectatori, poate fi urmărit însă și pe Radio România Actualități.

România joacă astăzi cel mai important meci de până acum în actuala campanie de calificare la Campionatul Mondial de anul viitor. Aflată în luptă directă cu adversara de astăzi pentru ocuparea locului secund în grupă, naţionala lui Mirel Rădoi are de luat şi o revanşă.

În meciul din tur, Armenia s-a impus cu 3-2 în faţa tricolorilor, după ce au beneficiat şi de avantajul superiorităţii numerice. În minutul 77 al partidei disputate la finalul lunii martie, la scorul de 2-1 pentru România, George Puşcaş a fost eliminat, iar armenii au întors scorul în minutule 87 şi 89 şi s-au impus cu 3-2.

De altfel, aceasta a şi fost prima victorie obţinută de Armenia în meciurile directe cu România. În rest, alte patru meciuri au fost câştigate de tricolori, iar o partidă, din noiembrie 2004, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

România vine după patru meciuri foarte bune reuşite în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022. În ultima partidă disputată, vineri, tricolorii lui Mirel Rădoi au reuşit chiar să conducă la pauză, scor 1-0, în deplasarea de pe terenul ocupantei primului loc, Germania. În cele din urmă, în ciuda meciului foarte bun făcut, România a fost învinsă cu 2-1 de nemţi. Înaintea partidei de vineri, echipa lui Mirel Rădoi a reuşit trei meciuri consecutive fără gol primit, două victorii şi o remiză.

De partea cealaltă, după un start excelent în campania de calificare, unde a obţinut trei victorii în primele trei meciuri disputate, Armenia are acum un parcurs dezastruos. Adversara României are şase meciuri fără victorie, printre care şi două partide amicale, însă, spre deosebire de meciul tur, astăzi îl va avea în teren pe cel mai valoros jucător din istoria sa. Cu Mkhitaryan integralist şi în ultima partidă disputată, Armenia a scos doar o remiză, săptămâna trecută, în deplasare din Islanda, scor 1-1.