Ce sumă colosală a câștigat Sorana Cîrstea din tenis în ultimele luni. Per total, a înregistrat câștiguri de peste 7.000.000 $

Începutul anului acesta a fost unul foarte productiv din cariera frumosei jucătoare de tenis Sorana Cîrstea. A revenit în topul celor mai bune 50 de jucătoare de tenis din lume.

Colaborarea cu Thomas Johansson, fostul antrenor al lui Roger Federer dă rezultate bune, românca reușind să se afirme la două competiții de renume. A ajuns până în sferturile turneului Indian Wells și a fost semifinalistă la Miami, ambele în Statele Unite ale Americii, performanță ilustrată de saltul pe care l-a înregistrat în clasamentul WTA (poziția 41).

Ce sumă colosală a câștigat Sorana Cîrstea din tenis anul acesta

Doar în primele cinci luni ale anului curent Sorana Cârstea a câștigat premii în valoare de peste 300.000 de dolari (participări la Adelaide, Australian Open, Abu Dhabi și Doha), în prezent ajungând la 655.000$, fiind pe locul 17 la capitoul valoare premii câștigate. Pe primul loc în top se află Elena Rybakina, cu 3,188.000$, Aryna Sabalenka (3.182.000$ și Jessica Pegula (2.235.000$).

Românca nostră are la activ două titluri WTA și cea mai bună clasare din ierarhia mondială a fost locul 21, în august 2013.

Conform site-ului oficial WTA, Sorana Cîrstea a câștigat din tenis peste 7 milioane de dolari.