Coiful de la Coțofenești, unul dintre cele mai valoroase simboluri ale patrimoniului istoric românesc, revine acasă. Ministerul Culturii a anunțat că celebrul artefact istoric, alături de două brățări dacice recuperate, va fi repatriat în România în cursul săptămânii viitoare, printr-o operațiune specială desfășurată pe cale aeriană, cu măsuri stricte de securitate, pentru a nu mai da noi „emoții”.
Coiful de la Coțofenești revine în România săptămâna viitoare
În timp ce autoritățile încearcă să descâlcească ițele juridice ale jafului din Olanda, recuperarea Coifului de la Coțofenești a declanșat un al doilea fenomen, la fel de greu de controlat: un „tezaur” de teorii ale conspirației. Hrănite de un naționalism subit, rețelele de socializare au fost inundate de scenarii, amintim: „jaful programat pentru înlocuirea cu copii” ori că furtul ar fi fost comandat de un interlop român pentru a negocia eliberarea unui criminal. Revenirea pieselor de tezaur marchează un moment important pentru patrimoniul național, după furtul care a agitat opinia publică românească.
Pentru prima dată de la readucerea în țară, cele trei artefacte vor fi prezentate publicului la Muzeul Național de Istorie a României (MNIR), în cadrul unui eveniment special programat pentru joi, 21 aprilie, ora 19:30. Evenimentul este așteptat cu un interes mai mare decât în anii în care podoabele istorice au fost expuse fără prea mare interes din partea iubitorilor de muzee din țară, având în vedere importanța lor simbolică legată de cei care au locuit în trecut pe teritoriul României de astăzi.
Ministerului Culturii vrea să expună artefactele ”ca pe moaște”, în toată țara
În mesajul transmis public, Ministerul Culturii a subliniat semnificația revenirii artefactelor în România: „Este un moment de mare bucurie, care aduce în prim-plan nu doar valoarea excepțională a acestor artefacte, ci și semnificația profundă a revenirii lor acasă, în România.” După prezentarea oficială de la București, Coiful de la Coțofenești și brățările dacice vor putea fi admirate „ca pe moaște” și în alte regiuni ale țării, în cadrul unei campanii dedicate de promovare a patrimoniului, prin expoziții itinerante.
Coiful de aur de la Coțofenești și trei brățări dacice au fost furate din Muzeul Drents din Assen, Olanda, la începutul anului trecut. În urma anchetei, autoritățile au reușit recuperarea coifului și a două dintre brățări, însă una dintre ele este încă dispărută. Cele trei obiecte recuperate au fost prezentate recent de autoritățile olandeze într-o conferință de presă.

Pe 14 aprilie a început procesul privind furtul tezaurului, la Tribunalul din Assen. Trei suspecți sunt judecați pentru furt și distrugerea bunurilor muzeului: Jan B. (21 de ani), Douglas Chesley W. (37 de ani) și Bernhard Z. (35 de ani). Muzeul Național de Istorie a României participă în dosar în calitate de parte audiată. În urma incidentului, România a primit despăgubiri în valoare de 5,85 milioane de euro. Suma urmează să fie returnată după finalizarea expertizelor (coiful fiind ușor îndoit), care vor confirma starea de conservare a pieselor recuperate.
Descoperit la finalul secolului al XIX-lea, Coiful de la Coțofenești este considerat una dintre cele mai spectaculoase piese ale tezaurului din spațiul României de astăzi. Realizat din aur și decorat cu motive complexe, artefactul reprezintă o mărturie rară a civilizațiilor care au locuit pe teritoriul actual al României.












