FIFA și Fondul Saudit pentru Dezvoltare (SFD) au anunțat un nou program de finanțare dedicat țărilor care vor să-și modernizeze infrastructura fotbalistică, un proiect evaluat la un miliard de dolari.
FIFA, finanțare de un miliard de dolari, bani saudiți
Inițiativa, prezentată de Gianni Infantino (președintele principalului for fotbalistic -FOTO) la Zurich, oferă împrumuturi cu dobândă redusă pentru construcția sau renovarea stadioanelor și pentru proiecte conexe, cu scopul de a permite cât mai multor state să poată găzdui turnee FIFA în viitor. Potrivit președintelui FIFA, multe federații naționale din țări sărace „au nevoie disperată de sprijin” pentru a se dezvolta, iar programul ar transforma fotbalul într-un fenomen mult mai popular decât este. Directorul SFD, Sultan bin Abdulrahman Al-Marshad, a subliniat că investiția face parte din strategia Arabiei Saudite de a susține proiecte internaționale.
Prin creditarea FIFA, Arabia Saudită își extinde influența în sport mai ales că regatul se pregătește să găzduiască pentru prima dată Cupa Mondială de fotbal (2034). În ultimii ani, firme saudite au intrat și în piața media cumpărând o participație de 1 miliard de dolari pentru a securiza drepturile de televiziune ale Cupei Mondiale a Cluburilor. Turneul tânăr, mult criticat la început, a devenit atractiv pentru echipe. Mai ales că FIFA a folosit profitul obținut din competiție pentru a finanța un premiu-record -120 de milioane de dolari pentru câștigătoare, Chelsea.

Arabia Saudită își construiește agresiv un portofoliu sportiv global. Organizează tot ce prinde ca eveniment de anvergură- gale MMA și box profesionist, Formula 1, golf, tenis (Riad găzduiește finala WTA din 2024, ”Turneul Campionilor”). Toate acestea fac parte din planul prințului moștenitor Mohammed bin Salman de transformare a țării într-o destinație sportivă și turistică, inclusiv stadionul nou ce fi pe un zgârie-nori ori deschiderea primului magazin ce vinde alcool turiștilor.













