money.ro
ActualitateDenisa Gelatu

România între miliarde și blocaje. Cum transformă fondurile europene o criză într-o oportunitate

Publicat la 18.11.2025, 10:41:42

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
România între miliarde și blocaje. Cum transformă fondurile europene o criză într-o oportunitate

România stă în continuare pe sume impresionante din fonduri europene, într-un context de restriște și tensiune fiscal-bugetară, a declarat marți ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, în cadrul celei de-a treia ediții a Forumului Mobilității Sustenabile și Accesibile, transmite Agerpres.

România accelerează investițiile din PNRR și pregătește noi instrumente pentru mobilitate și infrastructură

„Este un moment de oportunitate prin care, într-adevăr, doar printr-un parteneriat pentru zona privată și cea publică putem obține acele avantaje atât economice, cât și societale. Discutăm nu doar de mai puțină poluare, discutăm de mai multă competitivitate și mai multă echitate socială, în același timp. Sunt deziderate care par conflictuale sau în concurență unele cu celelalte (...) Ceea ce vă pot spune este că, în acest moment în care avem oarecare restriște sau tensiune fiscal-bugetară, România stă în continuare pe sume impresionante din fonduri europene. Discutăm de o alocare de 21 de miliarde de euro pe PNRR și de o alocare de 43 de miliarde de euro pe Fondul de Coeziune, din care 31 de miliarde de euro bani europeni și diferența bani naționali de co-finanțare. Dacă faceți un calcul simplu, observăm că suma acumulată este aproape de 65 de miliarde de euro, din care am cheltuit circa 16-17 miliarde”, a explicat Pîslaru.

Ministrul a anunțat că joi va fi adoptată Hotărârea de Guvern care transpune prevederile noului PNRR, iar în aceeași săptămână va fi lansat și un tablou de bord național care va prezenta cele 24.000 de proiecte din program.

„Este un univers impresionant, practic toată țara în șantier, un pom de Crăciun cu multe globulețe. Dar dintre lucrurile care se întâmplă în PNRR, sunt și cele direct legate de domeniul industriei auto și aș vrea doar să vă menționez două componente importante: avem, pe de o parte, pe componenta valul renovării, o mie de puncte de reîncărcare, care sunt în lucru și vor fi finalizate până în august anul viitor, iar pe partea de fond local o altă componentă din PNRR, componenta 10, avem 3.920 de puncte de reîncărcare. La acestea se adaugă investiții masive în zona de mobilitate electrică: 1.135 de vehicule de transport public cu emisii zero, tramvaie, troleibuze, autobuze, microbuze și bineînțeles, sisteme de transport inteligente și alte infrastructuri pentru siguranță rutieră și fluidizarea traficului. Ceea ce este important este că aceste investiții sunt absolut masive. Discutăm de miliarde de euro care se duc în zona aceasta de local, din care o bună parte sunt pe zona de transport public adevărat, mai mult local, dar inclusiv pe zona de infrastructură electrică, stații de reîncărcare”, a subliniat Dragoș Pîslaru.

În viziunea sa, investițiile trebuie direcționate și către zonele vulnerabile, unde accesul la transport este precar.

„Pe partea de mobilitate, iarăși discutăm de a ne concentra pe o harta sărăciei în transport, dacă vezi problemele din țară, acolo unde sunt comunități întregi care nu au accesibilitate directă la spital, la servicii care sunt foarte importante, poate chiar la școli sau la lucruri de genul acesta. Vom insista, evident, din nou pe zona de transport public și pe sistemele de stații de încărcare. Ce este foarte important este că vom asigura astfel stații de încărcare și infrastructură inclusiv în zonele în care piața poate nu s-ar duce la început, pentru că nu există neapărat foarte mulți proprietari și atunci statul va face un efort cu această finanțare europeană, să se ducă în aceste comunități defavorizate și lucrul acesta va asigura un grad mai mare de coeziune. Din acest punct de vedere, ceea ce cred însă că este important este că vom avea un instrument inovativ care să ne inspire din modelul de leasing social din Franța”, a precizat oficialul MIPE.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite