"Am fost plăcut surprinşi de susţinerea oamenilor în faţa măsurilor pe care trebuie să le luăm. E normal, pentru că oamenii înţeleg că este momentul în care trebuie să hotărâm cu toţii dacă facem ceva să salvăm economia Greciei, să redevenim o ţară în curs de dezvoltare în regiune sau ne prăbuşim, ceea ce ar fi inacceptabil", a spus Spyros Kouvelis, ministrul adjunct de Externe al Greciei .
El a adăugat că problrma Greciei este una problemă internă şi că aceasta a fost cauzată de proasta gestionare a Finanţelor Publice.
"Îmi amintesc că, acum un an şi jumătate, când eram în Opoziţie, am atenţionat Guvernul de atunci că drumul acela nu ducea nicăieri. Executivul a spus că situaţia este cauzată de criza globală. Nu a fost aşa. Trebuie să fim sinceri cu oamenii din Grecia, cu europenii, cu pieţele financiare şi să spunem că problema este la noi şi că vrem să o rezolvăm", a adăugat Kouvelis.
57,6% dintre greci cred că măsurile luate până acum de Guvern merg în direcţia cea bună (VIDEO)
Publicat la 04.03.2010, 14:53:49
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. BET se apropie de 50% creștere în acest an
Piețe financiare
Curs BNR valabil 20 august 2026: 1 euro = 5.2452 lei. Leul pierde ușor teren
Piețe financiare
Curs euro marți: 5.2442 lei. Transgaz a pierdut 1.60% pe BVB

Piețe financiare
Bursa a reintrat timid pe creștere. O veste bună pentru investitori
Piețe financiare
