money.ro
Piețe financiaremoney.ro

78 de morţi în urma cutremurului din Chile

Publicat la 27.02.2010, 12:02:32

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
78 de morţi în urma cutremurului din Chile
Anterior, ministrul de interne anunţase 64 de morţi.

Preşedintele Michelle Bachelet a decretat starea de catastrofă în zonele afectate şi a îndemnat la calm. "Oamenii ar trebui să rămână calmi. Facem tot ce putem cu forţele de care dispunem. Orice informaţie avem, o vom împărtăşi imediat", a declarat ea.

O alertă de tsunami a fost emisă pentru întreg bazinul Pacificului.

Şeful statului a precizat că "un val de mari proporţii" a afectat arhipelagul Juan Fernandez, ajungând într-o zuonă locuită. Ea a îndemnat locuitorii din zonele de coastă să meargă în zone mai înalte.

Cutremurul a avariat infrastructuri, mute şosele fiind impracticabile. Potrivit presei, cel mai important pod din Chile, care leagă nordul de sudul ţării, a fost avariat. Aeroportul din capitală a fost închis, zborurile fiind anulate sau redirecţionate spre Mendoza (Argentina).

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite