Hidroelectrica negociază cu una dintre cele mai mari trei bănci din Europa contractarea unui credit de 400 milioane de euro, pentru retehnologizarea a patru hidrocentrale, potrivit preşedintelui Consiliului de Supraveghere al companiei, Remus Borza.

Este vorba despre hidrocentralele Vidraru, Stejaru, Mărişelu şi Râul Mare, a declarat joi Remus Borza, la un seminar pe teme energetice.

 

Remus Borza a adăugat că Hidroelectrica aşteaptă din septembrie aprobarea AGA pentru vânzarea a 11 microhidrocentrale, pentru un preţ total de 6 milioane de euro. Iniţial, compania de stat scosese la vânzare 17 microhidrocentrale.

 

Citeşte şi Dividende atomice de la Nuclearelectrica

 

Hidroelectrica este cel mai mare producător de energie din România. Compania poate acoperi circa 30% din consumul naţional de energie.

 

Hidroelectrica a fost timp de un an în insolvenţă: mai 2012 – iunie 2013. Compania produce cel mai ieftin curent din ţară la un preţ de cost de 130 de lei/MWh.