Actiunile bancii se vor tranzactiona la categoria actiuni internationale de la BVB, sub simbolul EBS, conform ultimelor modificari ale Codului Bursei.
De asemeana, BVB a autorizat Banca Comerciala Romana (BCR) ca participant si formator de piata (market-maker) pentru titlurile Erste.
Directorul BVB pentru piete reglementate, Petra Alexandru, declara la sfarsitul lunii ianuarie ca BCR ar putea fi primul market-maker pentru actiunile Erste, listate incepand cu 14 februarie la Bursa de la Bucuresti, intrucat este singurul participant care a solicitate calitatea de formator de piata pentru titlurile bancii austriace.
Erste Bank, actionarul majoritar al BCR, se va lista la Bursa de Valori Bucuresti - a treia piata de tranzactionare dupa Viena si Praga - prin modalitatea passporting-ului, care nu presupune publicarea unui prospect sau majorarea capitalului social.
Actiunile Erste Bank se vor tranzactiona incepand de joi si pe Bursa de la Bucuresti
Publicat la 11.02.2008, 17:39:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
