Pe de altă parte, Vasilescu susţine că piaţa valutară din România este stabilizată şi nu se întrevăd turbulenţe, pentru că leul se confruntă cu euro în condiţii de piaţă, iar cursul e determinat de raportul cerere-ofertă.
În urmă cu numai câteva zile, economistul şef al BCR, Lucian Anghel, atrăgea atenţia la rândul său că o scumpire uşoară a pâinii, după ce preţul a rămas nemodificat în iulie, o nouă creştere a preţurilor mărfurilor alimentare din cauza secetei şi mărirea tarifelor pentru cazări, în special la mare, ar putea antrena urcarea inflaţiei în august.
La sfârşitul lunii iulie, patronatele din industria alimentară susţineau reducerea taxei pe valoare adăugată (TVA) la produsele agroalimentare, pentru a preveni o eventuală creştere a preţurilor, pe fondul efectelor secetei din acest an, iar reprezentanţii din sectorul turismului cereau la rândul lor reducerea TVA pentru a diminua efectele aprecierii leului faţă de principalele valute.


