Casa de avocatură "Boştină şi Asociaţii" estimează că în 2006 cifra sa de afaceri a depăşit zece milioane de euro, dar numai 1% din veniturile realizate au provenit din contracte încheiate cu instituţii de stat, potrivit unui comunicat al casei de avocatură.
"În curând, vom da publicităţii rezultatele financiare finale aferente anului 2006, însă calculele preliminare arată că, în ceea ce priveşte cifra de afaceri, am depăşit pragul de zece milioane de euro. Decizia strategică de a ne configura pachete de servicii care să răspundă cel mai bine cerinţelor clienţilor din sectorul privat şi a nu face din stat un client privilegiat – în condiţiile în care era clar că procesul de privatizare şi activităţile conexe se vor încheia la un moment dat – s-a dovedit a fi corectă”, a declarat avocatul coordonator, Doru Boştină, citat de comunicatul firmei.
Potrivit comunicatului, Casa de avocatură "Boştină şi Asociaţii" va continua şi în 2007 politica de extindere teritorială, urmând să deschidă alte patru – cinci birouri în ţară, introducând în acelaşi timp şi noi servicii şi practici de lucru.
În sectorul de stat, casa de avocatură a acordat anul trecut consultanţă juridică Ministerului Finanţelor Publice, Ministerului Comunicaţiilor şi Tehnologiei Informaţiei, Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului, Ministerului Transporturilor, Construcţiilor şi Turismului, Ministerului Mediului, precum şi mai multor autorităţi publice locale.
Casa de avocatură "Boştină şi Asociaţii" a înregistrat în 2005 o cifră de afaceri de 6,4 milioane de euro şi are peste 100 de angajaţi şi colaboratori. Firma de avocaţi are birouri la Bucureşti, Viena şi Nicosia, precum şi în alte zece mari oraşe din Romania, şi a achiziţionat în 2006 Westdin SA, o firmă de consultanţă juridică din Elveţia
Afacerile "Boştină şi Asociaţii" au depăşit zece milioane de euro în 2006
Publicat la 18.01.2007, 10:07:04
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 22 august 2026: 1 euro = 5.2581 lei. Leul a slăbit toată săptămâna
Piețe financiare
Curs euro joi: 5.2535 lei. Fondul Proprietatea a pierdut 0.64% pe BVB

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
