Persoanele fizice riscă o amendă între 5.000 şi 10.000 de lei pentru tăierea şi comercializarea ilegală a brazilor, în timp ce pentru persoanele juridice sunt prevăzute amenzi de până la 60.000 de lei, se arată într-un comunicat emis, vineri, de Garda Naţională de Mediu.
Inspectorii Gărzii de Mediu, alături de reprezentanţi ai Jandarmeriei, Poliţiei şi ai Romsilva, vor verifica, începând de luni, modul în care sunt tăiaţi şi comercializaţi brazii de Crăciun.
Controalele se vor desfăşura în toate punctele de comercializare, fie autorizate ( pieţe, târguri şi oboare), fie în locuri neautorizate, pentru a stopa fenomenul infracţional privind traficul ilegal cu pomi de Crăciun.
Pentru nerespectarea prevederilor legale sunt prevăzute amenzi între 5.000 şi 10.000 de lei pentru persoanele fizice şi între 30.000 şi 60.000 de lei, pentru persoanele juridice.


