money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Apele Române anunţă că există rezerve suficiente de apă pentru populaţie, industrie şi agricultură

Publicat la 20.05.2009, 13:21:56

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Apele Române anunţă că există rezerve suficiente de apă pentru populaţie, industrie şi agricultură

"În acest moment nu se pune problema aplicării, în bazinele hidrografice, a Planului de restricţii şi folosirea apei în perioade deficitare, chiar dacă regimul hidrologic actual se situează sub valorile normale pentru această perioadă, ca urmare a regimului deficitar de precipitaţii înregistrat în lunile aprilie şi mai", se arată în comunicatul transmis miercuri de ANAR şi Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).

Pentru perioada următoare, rezerva de apă stocată în acumulări garantează asigurarea apei brute la valorile normale pentru toţi utilizatorii: populaţie, industrie, energie, agricultură, piscicultură şi agrement, se mai arată în comunicat. Astfel, există o rezervă suficientă de apă în lacurile de acumulare, respectiv un volum total de 2,84 miliarde metri cubi în principalele 36 de lacuri de acumulare, care asigură satisfacerea tuturor folosinţelor de apă, potrivit datelor celor două instituţii.

De asemenea, alimentarea cu apă brută a municipiului Bucureşti va fi asigurată fără restricţii, conform scenariului de exploatare, în condiţiile realizării prognozei, mai anunţă ANAR şi INHGA, care estimează că, în scenariul cel mai pesimist, se va pune în aplicare Planul de restricţii şi folosirea apei în perioade deficitare, ceea ce înseamnă o reducere graduală a consumului de apă, cu cel mult 15%.

"Raportat la potenţialele efecte socio-economice pe care le-ar produce o astfel de situaţie, în ordine, se va asigura cu prioritate resursa de apă necesară pentru populaţie, industrie şi agricultură", se mai arată în comunicat.

În prezent, ANAR asigură resursa de apă necesară pentru irigaţii. Ministrul Agriculturii, Ilie Sârbu, declara miercuri că, în 2009, în România ar putea fi declarată starea de calamitate din cauza secetei.

Preşedintele federaţiei Agrostar, Niculae Ştefan, declara recent pentru NewsIn că aproape 4 milioane de hectare din cele 7 milioane de hectare arabile ale României vor fi afectate în această vară de secetă, iar cele mai afectate zone ar putea fi cele din sudul ţării, estul Moldovei şi Dobrogea.

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a anunţat că temperatura va oscila puternic în mai, cu valori de până la 30 de grade Celsius ziua şi până la -5 grade Celsius noaptea, în timp ce în iunie-august sunt aşteptate călduri peste limitele normale. Astfel, potrivit ANM, seceta va fi resimţită cel mai puternic în Dobrogea, cea mai mare parte a Munteniei şi estul Moldovei.

Sursa: NewsIN

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite