Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private a autorizat 18 fonduri care pot colecta cele 2 procente din contribuţiile sociale. Liderul clasamentului rămâne ING Fond de Pensii, cu peste 1 milion de participanţi.

Ultima zi în care vă puteţi alege o pensie privată obligatorie este 17 ianuarie 2008. Campania iniţială de aderare se încheie pe 25 ianuarie, după care va urma o perioadă destinată raportului final. Cei care nu s-au înscris la nici un fond şi cei care au semnat cu mai multe fonduri vor fi repartizaţi aleatoriu, printr-un sistem informatic.

Pentru a funcţiona, administratorii fondurilor de pensii private obligatorii trebuie să strângă în primii 3 ani cel puţin 50 de mii de semnături. În prezent primii 10 administratori au strâns deja peste 50.000 de semnături. De cealaltă parte a clasamentului există 3 fonduri: AG2R, Zepter şi Marfin, care au strâns fiecare sub 1000 de semnături.

vezi aici clasamentul fondurilor de pensii