Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite importă milioane de tone de nisip anual, de peste mări și țări, deși sunt poziționate în oare parte în zone deșertice. Explicația importurilor de zeci de milioane de dolari!
Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite, țări din deșert, importă…nisip
La prima vedere, explicația pare incredibilă: două țări acoperite de deșert importă vapoare din Belgia, China ori Statele Unite cu…nisip. În trecut s-a importat masiv din Australia. Totuși, aceasta este realitatea în
și Emiratele Arabe Unite, printre cele mai bogate și influente națiuni din Orientul Mijlociu și din lume, comandă anual milioane de tone de nisip pentru industria construcțiilor. Deșertul de pe teritoriile lor oferă nisip prea fin și rotunjit de vânt, care nu este recomandat pentru construcții trainice. În ultimii ani, EAU au importat și șase milioane de tone de nisip anual, potrivit datelor comerciale.
Specialiștii explică faptul că nisipul modelat de vânt, numit „nisip eolian”, are granule foarte fine și rotunjite. Această formă îl face inutil pentru beton, fabricarea sticlei sau alte materiale industriale, unde este nevoie de particule mai aspre și mai stabile. Folosirea nisipului din dune ar presupune procese complexe și costisitoare, anume- controlul dimensiunii particulelor, eliminarea impurităților și ajustarea rețetelor industriale. Autorităție statelor din Orientul Mijlociu au ajuns la concluzia că, în final, e mai ieftin să fie importat nisip de calitate potrivită.
După apă, nisipul, a doua resursă cea mai exploatată din lume
Potrivit Programul Națiunilor Unite pentru Mediu, pe glob se folosesc anual aproximativ 50 de miliarde de tone de nisip și pietriș. După apă, nisipul este cea mai exploatată resursă naturală. Această cerere uriașă vine din construcții, industria sticlei, filtrare, turnătorii și industria chimică. Orașe noi, drumuri, aeroporturi și zgârie-nori consumă cantități colosale de nisip.






