Avon a afişat un profit trimestrial în urcare cu 23%, ca urmare a vânzărilor mari din afara SUA
Publicat la 29.04.2008, 13:40:47
Cel mai mare comerciant de produse cosmetice din lume a anunţat că profitul net a urcat cu 23% până la 184,7 milioane dolari - sau 43 cenţi/acţiune, în primul trimestru care s-a încheiat la 31 martie, faţă de 150 milioane dolari, sau 34 cenţi/acţiune, în aceeaşi perioadă a anului trecut.
Excluzând costurile legate de restructurare, de 26 milioane dolari sau 4 cenţi/acţiune, Avon a avut câştiguri de 47 cenţi/acţiune. Estimările medii ale analiştilor au fost de 46 cenţi/acţiune, potrivit Reuters.
Avon, cu sediul la New York, a încercat să îşi revigoreze profiturile printr-un plan multi-anual ce include eliminarea produselor mai puţin profitabile şi reducerea forţei de muncă.
Compania a anunţat că anticipează economii anuale de 430 milioane dolari după ce planul va fi complet implementat, adică în 2011 sau 2012.
Veniturile totale au urcat cu aproximativ 14%, la 2,5 miliarde dolari.
Veniturile au crescut cu 32% în America Latină, cu 17% în Europa Centrală şi de Est, cu 9% în regiunea Asia-Pacific şi cu 17% în regiunea care include Europa de Vest, Orientul Mijlociu şi Africa.
Deprecierea dolarului american faţă de alte valute a umflat rezultatele, sporind valoarea vânzărilor din afara SUA în momentul în care acestea au fost transformate în dolari pentru a fi incluse în bilanţul companiei.
Potrivit Avon, veniturile au coborât cu 6% în America de Nord, pe fondul dificultăţilor economice şi, într-o mai mică măsură, ca urmare a problemelor legate de satisfacerea comenzilor primite de la agenţii de vânzări, care vând produsele Avon direct clienţilor cu ajutorul cataloagelor.
Acţiunile Avon au închis şedinţa de luni la 40,08 dolari/acţiune la New York, în coborâre cu aproape 6% faţă de nivelul maxim al ultimului an, de 42,51 doalri/acţiune, atins pe 16 noiembrie 2007.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Cum funcționează ROBOR și de ce contează pentru creditul tău

Piețe financiare
Aur vs Bitcoin: ce păstrează mai bine valoarea
Piețe financiare
13 din 16 echipe din SuperLiga au o casă de pariuri pe tricou. Anglia a interzis, România merge înainte
Piețe financiare
Curs euro valabil luni, 24 august: 5.2581 lei. OMV a pierdut 0.93% pe BVB
Piețe financiare
