Banca Piraeus a anunţat, în data de 12 septembrie, că a achiziţionat 97,81% din acţiunile firmei române de brokeraj European Securities SA, membră a Bursei de Mărfuri din Bucureşti, pentru o sumă neprecizată, informează AFX.
Oficialii Piraeus au declarat că banca a cumpărat 78,25% din acţiunile firmei de brokeraj, iar unitatea sa grecească de brokeraj Piraeus Securities a achiziţionat 19,56%. Piraeus a susţinut că această achiziţie face parte dintr-un program de dezvoltare a companiei în domeniul serviciilor pieţei de capital şi investiţiilor bancare în estul şi sud-estul Europei.
Clienţii filialei din România a băncii Piraeus şi clienţii agenţiei greceşti de brokeraj vor avea acum acces la serviciil e de brokeraj ale companiei European Securities.
Banca greceasca Piraeus a cumparat 97,81% dintr-o companie romaneasca de brokeraj
Publicat la 13.09.2006, 10:53:35
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Actualitate
Primarul din Italia care nu și-a luat salariul timp de opt ani: „Mai bine folosim banii pentru lucrările primăriei”
Actualitate
Astăzi în istorie, 21 august: Rusia declanșează criza rublei din 1998
Actualitate
Citatul zilei, 21 august 2026: Cel mai important cuvânt din toate

Actualitate
Vrei să fii șef la Casa de Asigurări de Sănătate? Ai cam 20 de șanse să prinzi postul

Actualitate
