money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Bank Leumi primeşte avizul BNR privind propriile norme de creditare

Publicat la 14.08.2007, 13:33:49

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bank Leumi primeşte avizul BNR privind propriile norme de creditare

Banca va aplica noile norme de creditare chiar din luna septembrie pentru produsele pe care le are deja în portofoliu. Noile norme prevăd un grad de îndatorare de până la 70% din veniturile clienţilor. Bank Leumi poate acorda credite imobiliare fără avans, în funcţie de veniturile solicitantului.

 

Atunci când calculează eligibilitatea unui client, banca scade din veniturile nete un coş minim de subzistenţă de 750 lei pentru o familie de trei persoane. Pentru fiecare persoană suplimentară se adaugă câte 200 lei.

 

Bank Leumi România este a opta bancă de pe piaţa românească care are normele avizate de banca centrală, după Alpha Bank, BRD - Groupe Societe Generale, Volksbank, BCR, ATEbank, Banca Transilvania şi CEC.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite