Preşedintele BCE Jean-Claude Trichet a dezminţit că schimbările au rolul să sprijine Grecia, care în prezent are cel mai redus rating în rândul statelor din zona euro.
Noile marje de risc nu vor fi aplicate obligaţiunilor guvernamentale.
BCE va prezenta în iulie noi detalii referitoare la modificarea reglementărilor aplicate în cazul garanţiilor.
Trichet a explicat că modificările vor înăspri regulile BCE în domeniul garanţiilor, dar nu vor duce la reducerea volumului de active pe care băncile le pot folosi la obţinerea finanţării.
"Nu este vorba de o relaxare, mai degrabă de o înăsprire", a arătat Trichet referitor la prevederile care vor fi aplicate din ianuarie 2011.
Şeful BCE a respins, totodată, posibilitatea ca Grecia să intre în incapacitate de plată a datoriilor, chiar dacă asigurarea faţă de un default al acestora a atins joi un nivel record.
"Luând în considerare toate informaţiile, nu se pune problema unui default", a spus Trichet.
Analiştii au remarcat că Trichet a avut grijă să nu furnizeze detalii privin planul de sprijin UE-FMI pentru Grecia, dar a reiterat că se aşteaptă ca acest stat că aplice reformele bugetare.
BCE va accepta garantarea împrumuturilor cu obligaţiuni cu ratinguri scăzute şi după 2010
Publicat la 08.04.2010, 20:34:24
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
Curs euro miercuri: 5.2452 lei. Transgaz a pierdut 1.52% pe BVB

Piețe financiare
