money.ro
Actualitatemoney.ro

BNR decide astazi nivelul dobanzii cheie. Analistii au pareri impartite despre modificarea dobanzii cheie

Publicat la 06.05.2009, 05:21:00

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
BNR decide astazi nivelul dobanzii cheie. Analistii au pareri impartite despre modificarea dobanzii cheie

Analistii BCR, Raiffeisen Bank si RBS mizeaza pe mentinerea ratei de dobanda la 10% in vreme ce reprezentantul ING Bank se asteapta la o scadere de 0,25 de puncte procentuale. Spre o reducere a dobanzii inclina si analistul Target Capital care crede ca Banca Centrala va da startul relaxarii politicii monetare. "Noi ne asteptam la o taiere cu 0,25% pana la 9,75%", a declarat Lucian Anghel, senior economist ING Bank Romania.

"Ma astept la o mentinere a dobanzii avand in vedere presiunile inflationiste care se mentin ridicate", este de parere economistul sef BCR Lucian Anghel.

"Pauza. Adica nu modifica nimic", spune Ionut Dumitru, economist sef Raiffeisen Bank Romania.

"Scenariul nostru de baza este ca dobanda va ramane la un nivel de 10%", crede Catalina Constantinescu, analist sef RBS Romania.

"Dat fiind ca mai sunt doar 5 sedinte, BNR va intensifica ritmul de reducere a dobanzii" , spune analistul Target Capital, Anghel Radulescu.
Cat priveste ratele rezervelor minime obligatorii, analistii considera ca Banca Nationala a Romaniei nu va opera nicio modificare, dupa ce, la sedinta de politica monetara din 31 martie, BNR a decis excluderea din baza de calcul a rezervelor minime obligatorii pentru pasivele in valuta cu scadenta reziduala de peste 2 ani, incepand cu perioada de aplicare 24 mai-23 iunie 2009.

Banca Nationala va astepta sa vada care sunt efectele acestei decizii si cati bani vor fi exact eliberati.

 

Sursa: The Money Channel
 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite