"După o muncă grea, avem veşti bune", a declarat, la o conferinţă de presă, Nikola Spiric. "Avem o scrisoare de intenţie, ceea ce înseamnă că vom avea un acord cu FMI", a precizat oficialul bosniac.
Acordul a fost amânat de săptămâna trecută, pentru a da mai mult timp oficialilor bosniaci să stabilească detaliile tehnice şi garanţiile guvernamentale cu privire la implementarea politicilor cerute de instituţia de creditare, în conformitate cu acordul.
Guvernatorul băncii centrale, Kemal Kozaric, declarase în aprilie că Bosnia ar putea obţine până la un miliard euro, echivalent cu circa 8% din produsul intern brut din 2008. Oficialii bosniaci nu au specificat cât de mult ar avea nevoie de un acord cu FMI.
Cei mai mulţi experţi prevăd acum o recesiune în toate statele fostei Iugoslavii.


