Scrisoarea este semnată de Thierry Cretin, director în cadrul departamentului pentru Operaţiuni şi Investigaţii, care a vizitat Bulgaria în urmă cu aproape un an, în februarie 2010, la invitaţia ministrului de interne, Ţvetan Ţvetanov.
În scrisoare, Cretin subliniază eforturile făcute de guvernul bulgar pe durata anului 2010 pentru a-şi îmbunătăţi sistemul naţional de protecţie împotriva fraudelor cu fonduri UE. Aceste eforturi, spune oficialul european, au dus la o sporire semnificativă a capacităţii şi motivării unităţii antifraudă din Bulgaria (AFCOS), care este condusă de Ţvetanov şi care operează ca partener al OLAF.
Cretin îşi exprimă, de asemenea, convingerea că schimbul intens de informaţii şi încrederea reciprocă la care s-a ajuns sunt premise bune pentru atingerea unor rezultate pozitive.
Scrisoarea notează, totodată, contribuţia premierul bulgar Boiko Borisov la buna cooperare dintre OLAF şi AFCOS.
Aprecierile OLAF ar putea aduce Bulgariei puncte în plus la evaluarea luptei sale anticorupţie, mai ales că la începutul lunii februarie este aşteptat raportul interimar al Comisiei Europene privind aplicarea Mecanismului de Cooperare şi Verificare în justiţie. Un raport favorabil pe tema MCV ar spori şansele aderării la Schengen, în condiţiile în care Franţa şi Germania au spus că vor condiţiona votul lor pentru intrarea României şi Bulgariei în spaţiul Schengen de rezultatele luptei anticorupţie din cele două ţări.
Europarlamentarii au cerut anul trecut ca în rapoartele CE privind justiţia din România şi Bulgaria să fie incluse şi evaluări ale OLAF.
Bulgaria primeşte felicitări de la OLAF pentru eforturile în lupta antifraudă
Publicat la 02.01.2011, 15:08:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
