Bursa din Shanghai a deschis şedinţa de tranzacţionare de marţi cu o scădere de peste 3%, din cauza unui puternic cutremur de pământ ce a avut loc luni, în sud-vestul Chinei, la efectele seismului adăugându-se o recentă majorare a nivelului rezervelor minime obligatorii ale băncilor.
Investitorii sunt îngrijoraţi în primul rând de efectele economice ale catastrofei, care a ucis peste 10.000 de persoane, mai ales în provincia Sichuan, conform unui bilaţ provizoriu.
În plus, aproximativ 66 de companii din sud-vestul ţării, cotate la bursele din Shanghai şi Shenzen, au fost suspendate marţi de la tranzacţionare, pentru că bursele chineze nu au putut să le contacteze pentru a primi detalii despre nivelul pagubelor suferite.
Sursa: NewsIn
Bursa din Shanghai deschide în scădere cu 3% din cauza cutremurului de luni
Publicat la 13.05.2008, 05:15:37
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.



