money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Bursele europene deschid pe verde, după două şedinţe de scăderi

Publicat la 17.10.2008, 07:27:37

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Bursele europene deschid pe verde, după două şedinţe de scăderi

Optimism pe piaţa londoneză. Bursa londoneză se apreciază pe fondul creşterilor din SUA şi Asia. Indicele FTSE 100 creşte cu circa 4%.

Din nou atenţia în şedinţa de astăzi este pe emitenţii din sectorul minier care au pierdut dramatic teren în ultimele zile, dar în debutul şedinţei de astăzi revin cu creşteri consistente.

Creşteri consistente şi pe sectorul petrolier şi în sectorul bancar. plusuri pe Royal Bank of Scotland, HBOS şi Barclays. Informaţiile din sectorul construcţiilor nu sunt încurajatoare.Marile companii de construcţii ar putea amâna plăţi către furnizori în valoare de 1 miliard de lire. Sectorul construcţiilor este foarte important, reprezentând 5% din PIB-ul Marii Britanii.

Bursa din Paris a deschis în creştere, indicele CAC 40 urcând cu 1,59%, la 3.231,67 puncte, după două şedinţe de scăderi puternice.

Indicele Dax al bursei de la Frankfurt a marcat o creştere de 2,92% în deschidere, la 4.757,98 puncte. La Amsterdam, indicele AEX a crescut cu 4,74%, la 259,79 puncte.

Bursa din New York a încheiat în cele din urmă şedinţa de joi în creştere puternică, susţinută de un val de cumpărări din partea investitorilor, la finalul unei zile marcate de ezitări, în urma scăderii record de miercuri.

Potrivit cifrelor oficiale de la închidere, indicele industrial Dow Jones a avansat cu 4,68%, echivalent cu 401,35 puncte, la 8.979,26 puncte, în timp ce indicele Nasdaq, dominat de titluri din sectorul tehnologic, a crescut cu 5,49%, 89,38 puncte, la 1.717,71 puncte.

Indicele composit Standard & Poor's 500 a câştigat 4,25%, în urcare cu 38,59 puncte, la 946,43 puncte.

În Japonia, indicele Nikkei a închis şedinţa de vineri pe verde, în urcare cu 2,78%, după o cădere record înregistrată cu o zi înainte. Indicele Nikkei 225 a câştigat 235,3 puncte, sau 2,78%, la 8.693,82 puncte. Joi, indicele înregistrase o cădere de 11,41%, a doua ca mărime din istoria sa.

Indicele Topix a terminat şedinţa de vineri în urcare cu 3,44%, sau 29,77 puncte, la 894,29 puncte.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite