Lansarea TMC găsea piaţa de la Bucureşti în plină ascensiune. Indicii se aflau în al şaselea an consecutiv de creştere şi tot mai mulţi investitori doreau să-şi plaseze banii în acţiuni.
La 1 mai 2006, BET avea o valoare de 7.550 de puncte, iar BET-FI trecuse de 47 de mii de puncte. Tot atunci, în mai 2006, rulajul mediu zilnic era de peste 8 mil de euro, numărul conturilor la cumpărare ajunsese la aproape 10 mii, iar capitalizarea BVB se situa la 16,6 miliarde de euro. [Iese 1MAI2006] Trendul crescător s-a accentuat pe parcursul lui 2007.
Mulţi investitori şi-au mutat economiile de la bănci pe piaţa de capital, unde îşi puteau chiar dubla banii. Prima aniversare The Money Channel, găseşte indicii foarte aproape de maxime.
BET avea pe 1 mai 2007, 8.781 de puncte, şi era cu 16% mai mare faţă de nivelul din 2006. Indicele celor cinci societăţi de investiţii financiare se situa aproape de 66 mii de puncte, cu 40% peste valoarea din 2006. SIF-urile au fost în acea perioadă vedetele bursei, cu aprecieri importante şi pe volume mari. Maximele, însă, au fost atinse 3 luni mai târziu, la finele lui iulie. BET s-a apropiat atunci de 11 mii de puncte, iar BET-FI a trecut de 95 mii de puncte. În mai 2007, şi lichiditatea era în creştere. Valoarea medie zilnică de tranzacţionare a fost de peste 19 mil de euro, iar numărul conturilor a urcat la 13 mii. Şi capitalizarea crescuse, la 24 miliarde de euro.
2007 s-a dovedit a fi cel mai glorios an pentru investitori, dar şi pentru Bursa de Valori Bucureşti, ca instituţie. Creşterile susţinute timp de 7 ani au determinat marcări de profit pentru unii investitori mari, iar în piaţă se vorbea tot mai des de o supraîncălzire a pieţei. Brokerii au pus scăderile ulterioare pe seama ieşirii străinilor din piaţă, lucru confirmat şi de statisticile Bursei. Până a fi siguri, însă, de inversarea trendului, micii investitori au continuat să cumpere, iar mulţi dintre ei au rămas captivi în portfolii achiziţionate pe maxime, sau aproape de acestea.
Pe 1 mai 2008, la a doua aniversare a The Money Channel, regăsim deja indicii în scădere, faţă de anul anterior. BET şi BET-FI au coborât cu 20% faţă de începutul lui mai 2007. Iar rulajul mediu zilnic, în mai, practic se înjumătăţise, faţă de acelaşi interval din 2007, la 10 mil de euro.
Venirea pe Bursa de Valori Bucureşti a acţiunilor Erste Bank, în februarie 2008, a adus un plus de 50% capitalizării pieţei, însă nu a reuşit să oprească trendul descendent, deja instalat. Fără Erste Bank, companiile listate pe BVB mai valorau 22 miliarde de euro. Iar numărul conturilor la cumpărare a coborât la 9 mii.
Însă răul era abia la început. Problemele de peste ocean s-au resimţit mult mai puternic pe piaţa de la Bucureşti. Falimentul Lehman Brothers a sporit neîncrederea în sistemul financiar mondial. Cotaţiile se topeau de la o zi la alta, la fel şi rulajele zilnice. În 2008, au apărut şi primele probleme la casele de brokeraj.
Pe lângă clienţii nemulţumiţi de pierderile din portofolii, intermediarii înregistrau venituri din ce în ce mai mici, deprecieri ale acţiunilor deţinute şi tot mai multe case de brokeraj se aflau în dificultatea de a-şi menţine capitalul propriu impus de legislaţie. Deşi părea că scăderile din piaţă nu au nicio legătură cu performanţele emitenţilor, ultimul trimestru din 2008 a semnalat şi o deteriorare a rezultatelor financiare în cazul companiilor listate.
Indicii au încheiat anul 2008 cu deprecieri de peste 70%, iar scăderile nu s-au temperat nici la începutul acestui an. În primele 2 luni, BET şi BET-FI au mai pierdut o treime din valoare. Dar ultimele 2 luni au readus speranţa la BVB. Deşi indicii mai au mult până a recupera pierderile din ultimii 2 ani, unii brokeri din piaţă spun că minimele au fost deja atinse, la sfârşitul lui februarie.
De la 1 martie 2009 şi până în prezent cotaţiile celor 5 sif-uri s-au dublat, iar BET a urcat 60%. La a treia aniversare a TMC găsim un BET la 3 mii de puncte, pe un uşor plus faţă de finele lui 2008, însă, la jumătatea nivelului înregistrat pe 1 mai, anul trecut. BET-FI a urcat mai mult, în urma speculaţiilor legate de ridicarea pragului, a deciziilor luate în adunările generale ale celor 5 societăţi, dar şi datorită dividendelor anunţate de companiile din portofoliul SIF-urilor. BET-FI a închis la 18 mii cinci sute de puncte, cu 40% peste valoarea din decembrie 2008, însă de aproape 3 ori mai puţin decât nivelul de pe 1 mai 2008.
Media zilnică de tranzacţionare, în aprilie rămâne destul de redusă, la 6 mil de euro. Scăderile se observă cel mai bine, însă, în capitalizarea companiilor. Cele listate la BVB, inclusiv Erste Bank, valorează în prezent, în total, 11,6 miliarde de euro, Fără grupul austriac, capitalizarea bursei de la Bucureşti ar fi de doar 6,4 miliarde de euro.
Cert este că, chiar dacă ultima perioadă a adus creşteri semnificative pe multe dintre titluri, investiţiile întârzie, prundenţa fiind cuvântul la ordinea zilei. Mulţi dintre investitori preferă plasamentele sigure, cu venit fix.
Daniela Cebotari, editor The Money Channel
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.