Amenzile pe care Consiliul Concurenței le dă sunt cele mai mari pentru că legea spune că o încălcare a regulilor concurenței poate fi sancționată cu până la 10% din cifra de afaceri. Și dacă vorbim de coloși bancari, auto, de retail etc., unde afacerile sunt de ordinul miliardelor de lei, amenzile încasat sunt și ele consistent.

Autoritatea de concurenţă a finalizat 8 investigaţii privind încălcarea Legii concurenţei, aplicând amenzi în valoare totală de 178,6 milioane lei (36,2 milioane euro), din care 94% reprezintă sancțiuni aplicate pentru înțelegeri de tip cartel.

Au fost sancționate 97 de companii, din care 90% au recunoscut încălcarea legi. Valoarea amenzilor aplicate acestor companii reprezintă aproximativ 60% din totalul amenzilor aplicate în aceste cazuri.

Printre cele mai importante amenzi se numără: