Președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au discutat prin videoconferință cu liderii Iordaniei, Egiptului, Bahrainului, Libanului, Siriei, Turciei, Armeniei, Irakului, Qatarului, Kuweitului, Emiratelor Arabe Unite, Arabiei Saudite și Omanului despre evoluțiile recente ale războiului din Iran, inclusiv atacurile asupra țărilor din regiune și impactul acestora asupra securității energetice.
Pe scurt
- UE spune că a condamnat din nou, în cei mai duri termeni, atacurile indiscriminate ale Iranului și și-a exprimat solidaritatea deplină cu populațiile din regiune.
- Costa și von der Leyen au mulțumit liderilor regionali pentru sprijinul acordat în repatrierea a zeci de mii de cetățeni europeni rămași blocați la începutul războiului.
- UE afirmă că este pregătită să contribuie „în orice mod posibil” la dezescaladare și la revenirea la masa negocierilor, susținând că dialogul și diplomația rămân „singurele soluții pentru viitor”.
- Discuțiile au inclus atacurile asupra infrastructurii energetice și închiderea Strâmtorii Hormuz, cu accent pe impactul asupra securității energetice globale.
- Liderii europeni au invocat importanța operațiunilor navale ASPIDES și ATALANTA și au spus că UE este deschisă să le adapteze și să le consolideze.
- Von der Leyen a anunțat mobilizarea stocurilor ReliefEU pentru aproximativ 130.000 de persoane din Liban, cu un prim zbor programat pentru ziua următoare.





