În 2025, cozonacul e mai mult decât un desert, la prețul și importanța sa, a devenit o alegere de lifestyle. Să ai un cozonac pe masă nu mai e doar tradiție, ci și declarație de statut. Mai ales dacă e făcut de o vedetă TV sau de-un chef de televiziune.

Laura Cosoi, Lena Enache, Gabriela Cristea, Anna Lesko, Cătălin Scărlătescu și chiar Sorin Bontea sunt pe val zilele acestea cu rețetele de cozonaci. Unii chiar și vândcu succes.

Laura Cosoi promovează cozonacii clasici pe care îi vine în rețeaua de brutării a soțului său. Un cozonac cu cremă costă 98 de lei pentru 900 de grame, în timp ce cu mere, nucă ori caramel se vând „mai ieftin”, la 85 de lei. Comenzile merg bine, spune ea, dar nu fără condiții: plată în avans și programare, ca la dentist* Gabriela Cristea, în schimb, merge pe rafinament. A urmat trendul ciocolatei Dubai și a scos pe piață un cozonac cu maia naturală și ingrediente exclusiviste, la prețul de 178 de lei. „Noi nu lucrăm cu drojdie de bere, ci cu drojdie sălbatică”, spune fosta vedetă de  televiziune* Lena Enache (FOTO), soția fostului fotbalist Gabi Enache, a dat startul vânzărilor direct din localul lor din București. Prețul unui cozonac „cu suflet și talent” se învârte în jurul sumei de 150 de lei. Comenzile au mers ca pe roate, până la epuizarea stocurilor.

Afacerea cu cozonaci a vedetelor de televiziune-Lena Enache

Cu cât se vând cozonacii! Și chefii de televiziune muncesc de zor

Cătălin Scărlătescu vine cu o ofertă „combo” pentru gurmanzii cu buzunar: cozonac de 900 g + pască de 600 g, la pachet promoțional de 208 lei. Poți să-i spui „tradiție deluxe” – la preț de all-inclusive* Și colegul său de jurizat la ”Chefi la cuțite”, Sorin Bontea, dar și Anna Lesko în schimb, nu vând, doar... inspiră. Postează cozonaci care arată ca niște tablouri  și rețete.

Afacerea cu cozonaci a vedetelor de televiziune: Bontea, Scărlătescu și Gabriela Cristea se întrec în cozonaci