"Este o idee foarte bună și voi încerca promovarea celor mai importante tradiții sau evenimente de acest fel și pe Google România. De ce nu? Se promovează tot felul de zile fără importanță, de ce să nu ne promovăm și sărbătorile noastre tradiționale", a declarat pentru Agerpres, Maria Grapini.

Astfel, pe prima pagină Google am putea vedea de la prima oră date precum: Ziua de Dragobete, Zilele Babelor, Boboteaza, Sânzienele, Ispasul, Sânedrul, Ignatul sau alte sărbători tradiționale puternic intrate în conștiința neamului românesc. 


Totodată, ministrul a anunțat că din 2014, un număr de 23 de stațiuni care au primit în acest an certificat autorizat de stațiune balneo vor putea fructifica directiva europeană legată de tratamentul străinilor cu plată în valută de la Casele de sănătate din țările lor.

Potrivit oficialului de la București, de anul viitor, oamenilor de afaceri din țările non-UE nu li se va mai solicita viză pentru România dacă au vize Schengen, aici intrând o categorie foarte largă de străini, mai ales din India, China sau Rusia.

"A fost o cerință foarte mare și la Forumul cu China. Am avut o înțelegere cu ministrul de Externe (...). Era o mare greșeală ca după ce are o viză Schengen să-i mai ceri și una pentru România. Este o măsură tranzitorie, până la intrarea României în Schengen", a mai spus Maria Grapini.