money.ro
Piețe financiaremoney.ro

Danone negociază cu Kraft Foods vânzarea diviziei de biscuţi LU

Publicat la 02.07.2007, 13:03:55

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Danone negociază cu Kraft Foods vânzarea diviziei de biscuţi LU
Conform cotidianului britanic, care nu citează surse, Kraft Foods "s-ar afla în negocieri privind achiziţia diviziei de biscuiţi şi produse din cereale a Danone, proprietară a mărcilor LU, Prince şi Tuc".

"În cursul nopţii trecute planau încă încertitudini legate de aceste discuţii, care s-ar putea sau nu finaliza prin semnarea unui acord de vânzare, preţul reprezentând o altă necunoscută", a adăugat Financial Times.

Conform cotidianului britanic, Kraft Foods şi Danone au refuzat să comenteze această informaţie.

Săptămânalul economic francez Challange a afimat deja în cursul săptămânii trecute că "Danone este gata să vândă divizia LU dacă preţul va fi convenabil", informaţia fiind dezvăluită de mai multe case de brokeraj în notele destinate clienţilor.

Printre posibilii actori interesaţi au fost menţionaţi Kraft Foods şi Kellog's.

AFP a aflat, prin intermediul unei surse sindicale, că marţi va avea loc o reuniune cu conducerea sindicatului ce reprezintă muncitorii acestei divizii, salariaţii LU temându-se că un anunţ de vânzare va fi făcut cu această ocazie.

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite