Daunele plătite de Astra Asigurări au sporit de aproape nouă ori mai repede decât afacerile
Publicat la 03.06.2008, 09:56:49
Daunele plătite de Astra Asigurări în pimul trimestru al acestui an au urcat cu 128% până la 81 milioane lei faţă de cele din primul trimestru din 2007, de aproape nouă ori mai repede decât afacerile, care au sporit cu 15%, a anunţat marţi compania.
Astra Asigurări a afişat prime brute subscrise de 137,64 milioane lei (circa 37,3 milioane euro) în primul trimestru al acestui an, în creştere cu 15%, ca urmare avansului puternic pe segmentul de asigurări property.
În primul trimestru din 2007, Astra Asigurări înregistrase afaceri de 120 milioane lei (echivalentul a 35,8 milioane euro).
Primele brute subscrise din asigurări property s-au triplat în primul trimestru din 2008, până la 12,85 milioane lei, creşterea înregistrată fiind de 202,79%. "Această evoluţie se datorează concentrării strategiei şi a politicii de vânzare pe acest segment, încă de la finele anului trecut", a declarat directorul general al societăţii, Radu Mustăţea.
Asiguratorul a afişat un profit net de 1,05 milioane lei în primul trimestru din acest an, comparativ cu pierderea de 11,36 milioane lei din primul trimestru din 2007.
Sursa: NewsIn
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

