“De ce am ajuns în această situaţie? Mulţi dintre aceştia au uitat, au neglijat anumite aspecte din teoria comunicării. Ar fi trebuit să aibă o reacţie la ceea ce li se întâmplă din cauza crizei economice, fie una de genul «Nu e vina mea», fie «E vina mea, deci o să repar» sau oricare alta”, spune acesta. Specialistul în comunicare crede cu tărie că marile companii ar trebui să fie sincere, să-şi asume responsabilitatea pentru acţiunile lor şi să comunice constant, nu doar despre aspectele pozitive ale businessului lor. Şi, completează acesta, dacă responsabilitatea pentru ceea ce i se întâmplă unei companii depinde şi de factori externi, cea a comunicării este exclusiv în mâna corporaţiei.
“În esenţă, totul se reduce la CEO şi la modul în care aceştia îşi percep obligaţiile. Şeful Goldman Sachs a înţeles şi a considerat comunicarea foarte importantă. A înţeles că este esenţial să le comunice angajaţilor ce se întâmplă, să fie deschis la anumite lucruri. Reputaţia Goldman Sachs a rămas aproape intactă, de-a lungul acestei crize economice, pentru că oamenii au avut încredere într-o companie care a părut cinstită”, exemplifică Dennis Wilcox. La polul opus, acesta dă exemplul Bank of America, care a preluat Merril Lynch - companie ce a eşuat, dar ai cărei angajaţi primeau bonusuri de milioane de dolari. "Consumatorii s-au întrebat cum este permis ca angajaţii unei companii care eşuează să primească astfel de bonusuri? Răspunsul Bank of America a fost: «Nu este treaba voastră». Au creat publicitate negativă, care a dus la intrarea în vizor a Bank of America”, explică Wilcox.
Importanţa PR-ului online
În ceea ce priveşte comunicarea în mediul online, profesorul Wilcox o consideră esenţială. "Acest mecanism al mediului online îţi dă posibilitatea să ai un dialog , o conversaţie", spune el. În acelaşi timp, Wilcox subliniază că există şi riscul de a-ţi distruge reputaţia dacă nu ştii cum să foloseşti mediul online. El consideră imperativ ca o companie care vrea comunicare în mediul online să îl înţeleagă, înainte de orice. "Totodată, compania trebuie să înţeleagă că nu poate să controleze conversaţia. Este prima lecţie. A doua este că feedback-ul, negativ sau pozitiv, trebuie privit într-un mod constructiv”, punctează acesta.
Şi, revenind la exemplul Goldman Sachs, Wilcox spune că un răspuns, mai ales la criticile primite, poate fi cartea câştigătoare.
"Comunicarea trebuie să fie la nivelul superior, al CEO-ului, nu la cel al PR-ului. Pentru că percepţia publică despre oamenii de PR este că aceştia trebuie să spună lucruri bune despre companie. Da PR-ul poate gestiona, poate facilita, dar purtătorul de cuvânt trebuie să fie managerul”, a mai explicat Wilcox. Acesta este de părere că, pe măsură ce economia României devine tot mai sofisticată, în termeni de capitalism, există o corespondenţă în termeni de activitate de PR. Observă că în România s-a pus un accent important pe organizarea de evenimente, însă vede că acum lucrurile se dezvoltă în mai multe direcţii. Acesta spune că, dacă ar vrea să fie consilier în România, sunt două lucruri pe care ar trebui să le ştie.
“Primul este că trebuie să sfătuiesc managementul referitor la ceea ce este normal din punct de vedere strategic, iar al doilea este că trebuie să spun unei companii cum să facă ceva, şi nu cum să implementeze o politică. Asta dacă vreau să devin cosilier, şi nu să mă rezum la scris comunicate de presă şi păstrat relaţii cu media”, punctează profesorul.
Dennis L. Wilcox a fost prezent la Congresul European Public Relations Research and Education Association (EUPRERA), iar în cadrul evenimentului i-a fost acordat titlul de Doctor Honoris Causa din partea Universităţii Bucureşti.
Techmoney.ro
Dennis Wilcox: Corporaţiile trebuie să aibă o reacţie publică
Publicat la 23.09.2009, 21:00:00
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Tech
UE a amendat Google cu 4,1 MILIARDE DE EURO. Verdict definitiv în procesul cu Comisia Europeană
Tech
De la supraveghere totală la participare reală a cetățenilor. Patru viitoruri posibile pentru democrația digitală

Tech
