"Este vorba de concedierea unei echipe din trei, ceea ce înseamnă concedierea a 500 de angajaţi. Unii vorbesc despre concedierea a 1000 de angajaţi, cifră ce include şi schimburile de noapte, primele care vor fi afectate, însă nimic nu s-a decis deocamdată", a declarat purtătorul de cuvânt al companiei Volvo, Mark De Mey. "Problemele de pe piaţa din SUA, provocate de deprecierea dolarului, stau la baza acestor măsuri", a explicat purtătorul de cuvânt.
Moneda europeană a atins marţi un nou record istoric în raport cu dolarul american, de 1,48 dolari, pe fondul turbulenţelor şi instabilităţii economiei din Statele Unite ale Americii. Divizia din Belgia a producătorului suedez, controlată tot de firma americană Ford, se confruntă cu vânzări scăzute în SUA la modelele produse la ora actuală la Gand, şi anume, modelul compact S40 şi berlina S60. Prin urmare, compania cu sediul la Göteborg va reduce producţia din oraşul Gand, de la 220.000 la 203.000 unităţi. "Am informat sindicatele săptămâna trecută. Cu toate astea, decizia finală nu va fi luată în zilele ce vor urma", a adăugat De Mey.
Potrivit purtătorului de cuvânt, conducerea locală a uzinei din Belgia a recomandat conducerii de la Göteborg menţinerea a trei echipe de ingineri şi fabricarea unui model cu totul nou, XC60, un 4X4 de oraş, înainte de luna septembrie 2008. Patronul producătorului suedez, Frederick Arp, a afirmat într-un interviu acordat cotidianului spaniol El Mundo, publicat pe 12 noiembrie, că Ford va păstra marca Volvo Cars, preferând să renunţe la alte mărci europene, precum Jaguar şi Land Rover. Acesta a declarat între timp că "principala prioritate" este de a "ameliora performanţele Volvo".
Sursa: NewsIn
Deprecierea dolarului ar putea duce la concedierea a 500 până la1000 de angajaţi ai Volvo din Belgia
Publicat la 21.11.2007, 11:02:48
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Zi de corecții la BVB, pe fondul unei lichidități scăzute
Piețe financiare
Curs BNR valabil 21 august 2026: Euro urcă la 5.2535 lei. Cât costă un dolar

Piețe financiare
Aurul revine spre 4.500 de dolari pe uncie. Băncile centrale cumpără din nou masiv

Piețe financiare
Moderna explodează pe bursă după un progres major în lupta împotriva cancerului. Acțiunile au crescut cu peste 170% într-o singură zi
Piețe financiare
