Update
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, după respingerea în plenul Camerei a ridicării imunităţii lui Ion Stan, că acesta nu mai poate face parte din PSD şi că soluţia, în urma votului deputaţilor, ar fi ca acesta să demisioneze din Parlament.
Ponta a precizat în mai multe rânduri că el, în calitate de deputat, a votat pentru ridicarea imunităţii lui Ion Stan.
Premierul a mai arătat că votul din Camera Deputaţilor va afecta România în plan extern, în privinţa MCV şi a aderării la Schengen.
Cum s-a votat
Camera Deputaţilor a respins, vineri, prin vot, ridicarea imunităţii deputatului PSD Ion Stan, au declarat surse din rândul parlamentarilor care participă la numărarea voturilor. Conform surselor citate, s-au înregistrat 226 de voturi "împotriva" cererii MJ se încuviinţare a arestării preventive a deputatului PSD şi doar 145 de voturi "pentru".
Stan a afirmat în plen că dosarul său este unul politic, susţinând că a fost "umilit şi împroşcat cu noroi". El a precizat însă că nu se va sustrage procedurilor de cercetare penală.
Deputatul Ion Stan consideră că prin referatul DNA prin care s-a solicitat încuviinţarea arestării sale preventive se conturează ideea că s-a dorit execuţia sa politică.
"Se conturează ideea că am făcut obiectul unei înscenări judiciare prin care s-a dorit execuţia mea politică. (...) Astăzi sunt expus public, umilit şi împroşcat cu noroi pentru că s-a dorit ca Ion Stan să nu mai poată niciodată ridica glasul şi să mai spună ceva despre cei care astăzi, într-un fel sau altul, sunt făptaşi la jaful public al banului public", a afirmat Ion Stan citat de Agerpres la dezbaterile din plenul Camerei Deputaţilor referitoare la raportul Comisiei juridice cu privire la cererea procurorilor privind încuviinţarea arestării sale preventive.
Stan şi-a exprimat nemulţumirea că deşi a fost audiat în Comisia juridică de două ori timp de o oră şi jumătate, în raport figurează o singură frază referitoare la acest lucru şi nu au fost reţinute aspecte care îi demonstrează nevinovăţia şi care ţin de "abuzuri" exercitate de instituţii ale statului.
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.