money.ro
Piețe financiareMarian Manolache

Fondul de criză al euro ar putea fi accesat din 2013

Publicat la 16.02.2011, 11:44:34

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Fondul de criză al euro ar putea fi accesat din 2013

E nevoie de un scut şi nu de o încropeală. Un proiect stabil, funcţional de acum înainte, vizând, cum sugera ministrul german al Finanţelor, Wolfgang Schäuble, îmbunătăţirea pactului de stabilitate şi creştere, consolidarea competiţiei şi instituirea unei paraşute eficiente pentru momentele de cădere ale spaţiului monetar comunitar.

 

Pe acest al treilea palier au fost cooptaţi la negocieri şi miniştrii din afara zonei euro - şi, în mod neaşteptat, consensul a fost mai simplu decât se bănuia. Din 2013, cel puţin 500 de miliarde de euro vor fi stând la dispoziţia îndatoraţilor. Decizia finală va fi luată la Consiliul European din martie. Până atunci, crede Schäuble, orice modificare ar fi inutilă sau, folosind exact cuvintele ministrului german, "pieţele sunt atât de stabile încât am face bine să nu le agităm cu discuţiile noastre".

 

Sigur că tocmai Germania a fost unul dintre artizanii celor mai recente tensiuni, împreună cu Franţa, alături de care propusese un aşa numit pact de competitivitate. Citeste mai departe pe Deutsche Welle

 

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite