Aproximativ 400 de români au participat la bursa locurilor de muncă de la Torino, a doua organizată de Ministerul Muncii în Italia, doar jumătate faţă de numărul persoanelor care au fost prezente la precedenta bursă organizată la Roma, în luna februarie, potrivit reprezentanţilor ministerului.
„Nu ne aşteptam la o prezenţă atât de redusă. Cred că este din cauza mediatizării defectuoase a evenimentului. Va fi foarte dificil să-i convingem pe muncitorii români din Torino să se întoarcă în ţară, întrucât s-au integrat mult mai bine decât cei de la Roma. Ştim că aici trăieşte cea mai mare comunitate de români din Italia, adică 43.500 de persoane”, a spus Mihaela Matei, director în Ministerul Muncii.
Potrivit datelor centralizate de Ministerul Muncii, Familiei şi Egalităţii de Şanse (MMFES), majoritatea persoanelor care doresc să se întoarcă în România au vârste între 45 şi 50 de ani şi sunt constructori, bucătari şi menajere care provin din judeţele Iaşi, Suceava, Neamţ, Galaţi, Vâlcea şi Braşov.
Sursa: NewsIn
Doar 400 de români au participat la bursa locurilor de muncă de la Torino
Publicat la 22.06.2008, 14:13:50
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.





