Sute de români, care l-au considerat îndrumătorul lor spiritual, l-au privegheat noaptea trecută la Patriarhie şi s-au rugat în bisericile din toată ţara. Astăzi, conducerea bisericii va stabili data înmormântării, zi în care va fi doliu naţional.
Trupul Prea Fericitului Părinte Teoctist a fost adus aseară, de la spital, la Patriarhie, unde sute de credincioşi au venit să-şi ia rămas bun de la Părintele Patriarh, printre aceştia şi preşedintele Traian Băsescu.
Pe tot parcursul nopţii, un sobor de preoţi au priveghiat, alături de credincioşii din Catedrala Patriarhală, trupul neînsufleţit al Prea Fericitului Părinte. Înmormântarea va avea loc în cursul acestei săptămâni, dar nu a fost stabilit încă locul înhumării.
Preafericitul părinte Teoctist, a murit ieri după-amiază, în jurul orei 17, la Institutul Fundeni. Decesul patriarhului a survenit în urma unor complicaţii după o intervenţie chirugicală la prostată.
Doliu naţional în memoria Preafericitului Teoctist
Publicat la 31.07.2007, 08:43:45
Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.
Newsletter zilnic money.ro
BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.
Articole înrudite

Piețe financiare
Ușoare creșteri pe bursă. BET se apropie de 50% creștere în acest an
Piețe financiare
Curs BNR valabil 20 august 2026: 1 euro = 5.2452 lei. Leul pierde ușor teren
Piețe financiare
Curs euro marți: 5.2442 lei. Transgaz a pierdut 1.60% pe BVB

Piețe financiare
Bursa a reintrat timid pe creștere. O veste bună pentru investitori
Piețe financiare
