money.ro
Actualitatemoney.ro

Două echipe din campionatul Poloniei au fost retrogradate în urma trucării unui meci

Publicat la 13.04.2007, 11:26:49

Urmărește money.ro pe Google News
Distribuie:WhatsAppFacebookX
Două echipe din campionatul Poloniei au fost retrogradate în urma trucării unui meci

Departamentul de Disciplină al Federaţiei Poloneze de Fotbal (PZPN) a luat hotărârea să retrogradeze echipele Arka Gdynia şi GKS Gornic Leczene, din cauza implicării celor două cluburi într-un scandal legat de trucarea unui meci, informează site-ul UEFA.

Cele două cluburi vor juca restul etapelor din această ediţie de campionat, dar la final vor fi retrogradate în liga secundă. Arka a fost amendată cu suma de 50.000 de euro şi va porni următorul sezon cu o penalizare de cinci puncte, în timp ce Leczna trebuie să plătească o amendă de 70.000 de euro şi va începe campionatul 2007-2008 cu zece puncte mai puţin.

Arka a fost fondată în anul 1929, iar acum se află pe locul 10 în clasament, iar Gornic este pe locul 12. Ambele cluburi au fost excluse de către Federaţia Poloneză de Fotbal şi din restul competiţiilor în care mai erau angrenate.

Alte două formaţii, dar din liga secundă, KS Gornil Polkowice şi KSZO Ostrowiec Swietokzyski au fost retrogradate în liga a treia în urma investigaţiilor legate de scandalul partidelor trucate.

Sursa: NewsIn

Acest articol nu reprezintă consultanță financiară.

Newsletter zilnic money.ro

BET, curs valutar, știrea zilei — în 2 minute, înainte de 7:00.

Urmărește money.ro pe Google News

Articole înrudite