Evenimentul „Black Friday”, programat în luna noiembrie, este de așteptat să genereze în România cel mai mare interes din istoria comerțului local, în special în mediul online. Potrivit unei analize de specialitate publicate recent, valoarea unei comenzi medii se va situa între 400 și 500 de lei, sub nivelul înregistrat anul trecut, transmite Agerpres.
Evenimentul aduce mai puține electronice și mai multă îmbrăcăminte în coșurile virtuale
Evenimentul ajuns la a 15-a ediție va atrage, conform estimărilor Frames, cumpărători în căutarea celor mai bune reduceri, în special pentru articole de îmbrăcăminte, încălțăminte, parfumuri și cosmetice, în timp ce interesul pentru electronice și electrocasnice este în scădere.
„Vânzările din comerțul cu amănuntul din România au scăzut semnificativ în ultimele luni, declinul fiind cel mai accentuat din UE. Motivele țin, în principal, de scăderea puterii de cumpărare pe fondul inflației record din România, de trei ori mai mare decât media europeană. În condițiile în care veniturile au înghețat în multe sectoare, atât din mediul public cât și cel privat, deteriorarea puterii de cumpărare îi face pe români să fie mult mai atenți la ceea ce cumpără. În 2025, oamenii s-au angrenat într-o adevărată goană după promoții, discounturi și reduceri de prețuri, achizițiile lor zilnice fiind definite, în mare parte, de campaniile de marketing din retail. De Black Friday 2025 vor încerca să cumpere ce nu își mai permit în prezent, vor căuta pe site-uri și în magazine produsele cu cel mai mic preț, mai ales din zona de îmbrăcăminte și încălțăminte pentru iarnă", anticipează compania de consultanță.
La nivel de încasări, după ce în 2024 evenimentul a generat aproximativ 500 de milioane de euro pe întreg parcursul lunii noiembrie (atât online, cât și offline), specialiștii nu exclud ca și anul 2025 să aducă venituri similare, susținute în mare parte de scumpirile generale din piață.
În ceea ce privește cheltuielile individuale, analiștii prevăd că valoarea medie a unei comenzi va fi în jur de 400–500 de lei, reflectând impactul negativ al inflației asupra veniturilor populației.
„Dacă anul trecut am văzut o creștere cu 50 de lei a comenzii medii, anul acesta oamenii vor avea mai puțini bani la dispoziție, în contextul scăderii reale a veniturilor, din cauza inflației record, de 10%. Scăderea puterii de cumpărare se simte tot mai mult, iar efectele se vor vedea și de BF2025. Black Friday va aduce cele mai multe comenzi din mediul online, acolo unde principalii jucători din piață vor depune și cele mai multe eforturi de marketing. Logistic, vânzările online devin cele mai profitabile. Eforturile de marketing se vor concentra pe acest canal de vânzare care, în 2025, va atinge un record istoric în ceea ce privește traficul, audiența site-urilor de vânzări online urmând atinge cel mai ridicat nivel din istoria Black Friday", afirmă analiștii.
În viziunea acestora, campaniile vor miza puternic pe stimularea sentimentului de FOMO („fear of missing out”) pentru a impulsiona achizițiile rapide.
Conform sursei citate, este posibil ca peste 70% dintre achizițiile din ziua cu cele mai mari reduceri să fie realizate prin intermediul telefoanelor mobile – o premieră pentru comerțul digital românesc. Totodată, specialiștii se așteaptă la o utilizare extinsă a comparatoarelor de prețuri online, în contextul unei mai mari atenții acordate deciziilor de cumpărare.
Raportul European Ecommerce 2025 indică faptul că România se clasează pe locul 3 între statele UE din Europa Centrală și de Est în ceea ce privește valoarea comerțului electronic (11,7 miliarde de euro în 2024), fiind devansată doar de Polonia și Cehia. La nivelul întregii Uniuni Europene, România ocupă locul 9.
Previziunile din piață sugerează că în 2025, comerțul online din România va reprezenta 3,5% din PIB – un maxim istoric pentru acest sector.


